Máte doma staré fotografie?

obrázek - Staré Slavonice

www.slavonice-zlabings.eu

Žijící paměti aneb Hlasy pamětníků

Projekt Žijící paměti aneb Hlasy pamětníků vznikl na jaře roku 2011. Je pokračováním mnohaletých snah různých spolků a organizací a možností svobodně mapovat historii Slavonicka první půle dvacátého století. Jeho hlavním smyslem bylo zachytit vzpomínky pamětníků na druhou světovou válku a padesátá léta dvacátého století v našem regionu. Nositelem projektu je Centrum pro budoucnost, o.p.s. Slavonice, partnery Lepschi (Rakousko) a SRS, o.s. Projekt byl podpořen Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj a to z Fondu malých projektů Jižní Čechy - Horní Rakousko - Dolní Rakousko v rámci Operačního programu Cíl 3 Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013. Rozrostl se na dvě etapy a jeho oficiální část končí na konci roku 2013. Věřím ale, že jeho myšlenky jsou tak silné, že bude pokračovat i nadále. Domníváme se, že odkrytí minulosti je pro dnešní obyvatele nejen zajímavou informací, ale může být i důležitou a svým způsobem i těžko postradatelnou součástí jejich života, která má rovněž i vliv na jejich rozhodování o budoucnosti tohoto regionu či uvědomování si své identity.

Proč projekt vznikl?

Slavonicko a přilehlá část Rakouska jsou stále poznamenány stigmatem odsunu původních obyvatel, zpřetrháním kořenů, nedůvěrou a neznalostí své historie. V paměti regionu jsou bílá místa. Tato oblast byla v několika vlnách zkoušena konkrétními tragickými dopady historických událostí globálnějšího charakteru, jakými byla 2. světová válka nebo nástup komunismu v Československu. Odsun německých obyvatel v letech 1945 - 1946, osidlování pohraničí a následné zpětné vysidlování ideologicky nepohodlných osob 1952 - 54 zde zanechalo rány, které se dosud nezhojily. Hledali jsme přetrhané příběhy lidí, kteří tu žili. Příběhy, které byly zapomenuty a často mají pokračování na jiných místech…

Jak vše probíhalo?

Celý projekt obsahoval řadu aktivit: setkání s občany a přednášky českých i rakouských odborníků na obou stranách hranice, byly vytvořeny a daty naplněny webové stránky projektu, byly natočeny hodiny a hodiny rozhovorů, řada z nich byla přepsána do písemné podoby, zapojily se i děti. V regionu Slavonicka a přilehlé části Rakouska jsme hledali a nacházeli příběhy lidí, kteří zde žili, ale převážně dějinné události je katapultovaly úplně jinam. Jsme proto rádi, že i realizací tohoto projektu zaplňujeme bílá místa, o čemž svědčí zápisy v návštěvní knize webu:  „Jsem úplně udivená z těchto stránek, na kterých jsou tak zajímavé a pro mě nové informace. Jste moc moc šikovní a přeji hodně zdaru v této práci a těším se, jak si tady vždycky počtu a pokoukám. Jste super.“  - citace z návštěvní knihy webu – paní Jarmila Slusariucová (31. 5. 2013).  Takovýto vzkaz vypovídá, že aktivity projektu byly potřebné. Tak jako slova pana Bělunka, který nám napsal: „Pane Heczko, musím Vám ještě jednou poděkovat, za to že jste mi zprostředkoval a seznámil s paní Monikou Zavadskou, s kterou si teď dopisuji a dozvěděl jsem se od ní hodně věcí, co jsem nevěděl, za což Vám děkuji. Posílám Vám moji fotku, abyste viděl komu jste pomohl. Ten muž v modré košili jsem já, Petr Bělunek.“

Publikace a www.slavonice-zlabings.eu

Knížka je jedním z výstupů projektu. Děkujeme všem autorům, že šli se svou kůží na trh a do publikace přispěli. Web projektu nabízí velké množství starých fotografií, které budou stále doplňovány. Záleží to na nás všech. Pokud budete chtít zveřejnit fotografie či informace na webu, stačí se obrátit na pana Tomáše Heczka, pracovníka Centra pro budoucnost, o.p.s Slavonice. Dále webové stránky nabízejí přehled dřívějších projektů a jejich výstupy, velké množství odkazů či informace k obcím, audio a video nahrávky vzpomínek pamětníků.

Věříme, že poznáváním historie našeho domova a poznáváním příběhů a osudů jeho obyvatel se zlepší vnímání historie a zmenší se vědomé i podvědomé obavy současníků. Nejlepším lékem na obavy a nedůvěru je navázání osobních vztahů a přitom přejeme všem hodně dobrých zážitků.


Plakát na křest publikace a prezentaci projektu

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Graselovy stezky
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Ubytování U Berušky