Průvodce po Graselových stezkách

obrázek - Průvodce po Graselových stezkách

Průvodce po Graselových stezkách představuje všechny stávající stezky (pět v ČR a tři v Rakousku) včetně zajímavostí v jejich okolí, životopis, ale i  pověsti o Jiřím Georgu Graselovi. Byl pokřtěn na slavonickém jarmarku 17. září a nyní je k dispozici všem zájemcům.

V úvodu se dočtete Kde se vzaly Graselovy stezky? Kdy a Kdo je vymyslel, udělal? Kdo se o ně stará?

Stezky jsou společným dílem dílem lidí, kteří ve Slavonicích a okolí žijí nastálo a nebo jako občasní hosté a mají tento kraj rádi. Jsou výstupem projektu Interpretace místního dědictví, při němž objevujeme kulturní a přírodní jedinečnosti místa, ve kterém žijeme a hledáme vhodné způsoby jejich šetrného využití – pro poučení, zábavu, pro rozvoj kraje. Tématem interpretace je skutečná místní historická postava -Johann Georg Grasel. Kolem jeho osudu, pověstí a historek,které se v kraji vyprávějí, „se točí“ akce na stezkách a nabídka služeb pro návštěvníky. Oblíbené jsou jarní a podzimní výlety při otevírání a uzavírání sezóny spojované s úklidem stezek, letní hry a výukové programy pro děti, žáky i studenty. Nebo fotografické a sochařské tvůrčí dílny. Akce na Graselových stezkách jsou často o posvíceních, slunovratu a jiných slavnostech.

Projekt Graselovy stezky vedlo v letech 2001 – 2005 občanské sdružení SRS, v roce 2006 převzala vedení obecně prospěšná společnost Slavonická renesanční. Ta je i správcem slavonické Graselovy stezky. Ostatní stezky spravují města a obce, kolem kterých stezky vedou. Graselovy stezky vedou po obou stranách česko–rakouské hranice, územím mezi českou Novou Bystřicí a Novými Syrovicemi, rakouským Raabsem a Kautzenem tvoří osm výletních okruhů.

Projekt byl financován z grantů a příspěvků:

Nadace Partnerství, Nadace rozvoje občanské společnosti, FMP Phare CBC, Interreg III., Operační program přeshraniční spolupráce ČR - Rakousko, partneři projektu – obce Nová Bystřice, Slavonice, Vratěnín, Nové Syrovice, Český Rudolec a z Rakouska mikroregion Zukunftsraum Thayaland.

Další informace a spoustu krásných fotografií najdete na www.grasel.eu

Vydala Slavonická renesanční, o.p.s. (www.zdrojslavonice.cz) a Zukunftsraum Thayaland, 2011. Design a produkce grafikraum (www.grafikraum.at) Fotografie: Karel Hrubý, Monika Šatavová, Linda Dziaček a Petr Švestka. Vydáno v rámci projektu Graselovy stezky 2008 - 2011 (M00042) podpořeného z Operačního programu Cíl 3, přeshraniční spolupráce Česká republika - Rakousko.


arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Graselovy stezky
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.