Aleje - březová, modřínová, topolová

obrázek - bez názvu

Alej roku 2011

Aleje z české krajiny mizí. Podaří se nám je zachovat? Můžeme začít tím, že si jich začneme více všímat. Projíždíte na svých cestách krajinou bez zájmu se zrakem zahleděným do sebe, anebo se rádi necháte potěšit něčím zajímavým a krásným, třeba nádhernou alejí? Pak právě pro Vás připravila Arnika anketu Alej roku 2011. V září a říjnu jste nominovali do této ankety 54 zajímavých alejí z celé republiky. DOSTALA SE MEZI NĚ I BŘEZOVÁ ALEJ U SLAVONICKÉHO POTOKA - DÁTE JÍ SVŮJ HLAS?

Hlasujte zde 
Hlasování začíná 16. října na stránkách Arniky a končí 30. listopadu 2011. Slavnostní vyhlášení vítězné aleje s oceněním nejlepších fotografií se uskuteční 10. prosince 2011 přímo v regionu vítězné aleje. Další informace na webu arniky

Mařížský park a jeho modřínová alej

by určitě měla větší šance na úspěch, protože je opravdu krásná a díky realizaci projektu Mařížský park - veřejný prostor se její hodnota dostává do povědomí široké veřejnosti. Na webových stránkách projektu,  mimochodem, teď, když jsou naplněné, i pěkných a vypovídajících - ZDE - najdete všechny informace o projektu, následující odstavec je jenom stručným shrnutím geneze projektu. 

V roce 2006 byl neoprávněně pokácen topol černý, který měl v průměru více než metr. Tato událost byla prvním signálem, kdy se veřejnost začala zajímat o budoucnost parku. V roce 2007 byla vykácena řada naprosto zdravých stromů na hrázi, na základě „oznámení “ opatření proti poškození hráze! Několik obyvatel Maříže a Slavonic začalo mít obavy z krátkodobých ekonomických zájmů, které se staly hrozbou pro ochranu přírody v této lokalitě. V létě bylo Městem Slavonice zahájeno řízení o kácení v parku. Díky petici občanů a činnosti občanského sdružení Slavonická renesanční společnost byl tento záměr odložen do vypracování projektu revitalizace na základě biologického a dendrologického průzkumu, včetně veřejného projednání. Od roku 2008 spolupracuje město s obyvateli Slavonic a Maříže v rámci Pracovní skupiny Mařížský park. Jejich společným cílem je shromáždit všechny dostupné informace o parku, seznamovat s nimi veřejnost, prosazovat ochranu této lokality, spolupracovat na získání finančních prostředků na revitalizaci parku a také se na ní podílet.... Dále se starat, aby park sloužil jako „společný prostor“. Projekt končí v roce 2012. Doufejme, že bude v nějaké podobě pokračovat.

Topolová alej u slavonického autobusového nádraží

Během jednoho dne a to 13. října 2011 zmizela topolová alej u autobusového nádraží ve Slavonicích. Je fakt, že topoly nejsou na toto místo vhodné, pohybuje se zde denně mnoho dětí, a prochází mnoho občanů. Topoly mají být nahrazeny vhodnější výsadbou. Doufám, že budou občané informováni, jaké dřeviny budou vysázeny. Existuje jakýsi generel zeleně ve Slavonicích, ale kdo s ním pracuje a je někde veřejně přístupný? Máme rádi stromy? Článek k polemice najdete ZDE.

Lipová alej kolem Slavonického potoka

Je sice hodně neudržovaná a zanedbaná, ale je to místo nejčastějších vycházek s pejsky i bez nich.


arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Graselovy stezky