Česká Kanada

https://www.ckanada.cz

Příroda

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.
Česká Kanada leží na jihu České republiky, při historické hranici Čech a Moravy podél státní hranice s Rakouskem. Přírodní scenérie, která dala vzniknout tomuto názvu, je tvořena rozlehlými lesy, rybníky, žulovými balvany a mnoha dalšími přírodními krásami.

Nejvyšším vrcholem je Vysoký kámen (738 m n.m.). K západnímu okraji České Kanady se přimyká menší přírodní park Homolka - Vojířov (43,1 km2), který dále na západ a jihozápad přechází v CHKO Třeboňsko.

Území je vyhledávané turisty, cykloturisty a v zimním období pro běžecké lyžování. Množství zdejších rybníků je často využíváno pro letní rekreaci a rybaření. Ráz krajiny pak tuto oblast předurčuje pro toulky přírodou, sběr lesních plodů, návštěvu památek a nejrůznější sporty, ale také pro klidnou rekreaci v krásném prostředí jihovýchodních Čech.
 

Co byste neměli v České Kanadě minout

Navštívit můžete řadu měst a památek, jako např. Jindřichův Hradec, Slavonice, městské opevnění v Nové Bystřici, hrady Landštejn a Stráž nad Nežárkou. Česká Kanada se může pochlubit unikátem, a to úzkorozchodnou tratí vedoucí z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, která patří mezi technické a historické pamětihodnosti v České republice. V Nové Bystřici dokonce najdete muzeum věnované zdejším uzkokolejkám.

Zdejší nádherná krajina upoutá příběhy z minulosti. Po stopách známého lupiče lupiče Johanna Georga Grasela (1790 - 1818), který působil v té době se svou bandou a okrádal a vraždil pocestné, se vydávají naučné Graselovy stezky. Její součástí je i Grázlova sluj – částečně uměle upravený převis (téměř 5 m široký, 3 m hluboký a okolo jednoho metru vysoký) v nízkém žulovém bloku.

Česká Kanada je také krajinou neobvyklých skalních útvarů. K těm nejznámějším patří viklan Trkal (dnes se již bohužel nepohybuje, protože v roce 1910 jej děti na školním výletě rozhýbaly natolik, že byl vychýlen ze svého přirozeného těžiště), kultovní megalit Kamenný stůl nebo Ďáblova prdel. Velkou koncentraci tajemně vyhížejících kamenů najdete také v okolí Valtínova a obce Zvůle. Kameny a balvany České Kanady nemohou ani nechtějí konkurovat velkým skalním městům. V lesích a na lukách České Kanady můžete navštívit především skalní solitéry. Už jen cesta k nim ale stojí za to. Co skalní uskupení, to odlišná cesta a s ní jedinečný turistický zážitek.

Koupání a rybaření

Českou Kanadou probíhá také hlavní evropské rozvodí Labe-Dunaj. Oblast odvodňují četné potoky, které napájejí řasu rybníků. Mezi nejznámější patří Kačležský (176ha), Krvavý (127ha), Ratmírovský (78ha), Hejtman u Strmilova (68ha), nebo Komorník (56ha). Rybníky slouží především k chovu ryb (k tomuto účelu také byly budovány), často i k závlahám a mnohé mají význam jako hnízdiště a shromaždiště vodního ptactva. V létě se některé z nich mění v oblíbená koupaliště (zejména Komorník, Ratmírovský, Pěněnský a Zvůle).

Rájem cyklistiky

Českou Kanadou prochází řada cyklostezek, mezi nejznámější patří č. 16 Greenways Praha - Vídeň, která vás zvláště v úseku Nová Bystřice - Landštejn potěší krásnými výhledy na zdejší malebou krajinu. 

Doporučit lze také cyklovýlet Nová Bystřice - Třeboň, který je možné spojit také s jízdou místní úzkokolejkou. Trasa z Bystřice poté vede krásnou krajinou okolo kamene republiky, převážně z kopce

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Graselovy stezky
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Ubytování U Berušky