Slavonice, které patří mezi renesanční města jihozápadní Moravy, leží v jižní části Českomoravské vysočiny u rakouských hranic. Nejstarší písemná zpráva pochází z roku 1260. Mezi dvěma náměstími stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie s dominující městskou věží, která byla postavena v letech 1503–1549 pod vedením mistra Michala. Pro svou ojedinělost bylo město 31. 8. 1961 prohlášeno městskou památkovou rezervací.
CYKLUS FESTIVALŮ JE POŘÁDÁN SPOLU S ČESKOU KULTUROU z.s.
A POD ZÁŠTITOU MINISTERSTVA KULTURY ČESKÉ REPUBLIKY
České kulturní slavnosti, jako esence duchovních hodnot českého národa prezentovaná předními českými i zahraničními umělci, vznikly v roce 2002 spojením významných českých festivalů při zachování jejich vlastních tradičních identit.
Pořadatelé festivalů:
TANVALDSKÉ HUDEBNÍ JARO – Tanvald
MARTINŮ FEST – Polička
BYSTŘICKÉ ZÁMECKÉ SLAVNOSTI – Bystřice p. Hostýnem
FESTIVAL ZAKÁZANÉ HUDBY - Terezín
VIVAT VARHANY – Slavonice
MALOSTRANSKÉ KOMORNÍ SLAVNOSTI – Praha
MLADÉ PÓDIUM – Praha/Brno/Ostrava
spatřují význam tohoto propojení v jednotné podpoře takového umění, které pozitivně ovlivňuje kvalitu našeho každodenního života, našeho myšlení a tím i morální profil celé společnosti. Dalším jednotícím atributem, v souvislosti s narůstající celoevropskou ekonomickou a společenskou globalizací, je společná potřeba systematické podpory národního umění tj. umění, které představuje a dále rozvíjí tvůrčí a interpretační tradice Čechů, Moravanů a Slezanů. Na samém zrodu Českým kulturním slavnostem poskytl duchovní a uměleckou záštitu čestný výbor složený z významných osobností českého kulturního života: prof. Zuzana Růžičková (cembalo), prof. Ivan Moravec (klavír), prof. Jiří Bělohlávek (dirigent), herec Radovan Lukavský, akad. malíř Josef Jíra a publicista Ivan Medek.
Nemalý přínos sloučení ve festivalový cyklus nacházejí jednotliví pořadatelé, v dnešním politicko-ekonomickém prostoru, ve vzájemné podpoře a předávání zkušeností při vyhledávání finančních zdrojů, jež jsou nezbytným předpokladem pro realizaci takto kvalitních kulturních pořadů.
Dramaturgická rozmanitost Českých kulturních slavností, koncipovaná ve prospěch všeobecné vzdělanosti českého národa, oslovuje široké vrstvy kulturní veřejnosti všech věkových generací. Vedle komorních a orchestrálních koncertů, pořadů pro mládež, divadelních představení a výstav obrazů předních českých výtvarníků, jsou festivaly provázeny i koncerty ostatních žánrů. Folkové či jazzové večery, stejně tak jako prezentace různých etnických projevů, se staly samozřejmostí dramaturgie Českých kulturních slavností. Hlavním dramaturgem je violoncellista Jan Páleníček.