Pár drobných řemeslných firem, které jsou srdcaři a drží se zuby nehty, protože mají svoje město rádi. A vedení města jim jejich "podnikání" vůbec neulehčuje. Investice města do nových bytů či infrastruktury nestojí za řeč, hotely a restaurace také nemají po covidu a turbulencích s cenami energií na růžích ustláno a krátké léto je jediný čas jakés takés prosperity. A návštěvníky přivádí do města vedle památek především nabídka služeb, kultury a zajímavých akcí.
Proto se mi zdá krátkozrakým například to, že Slavonicefest po 11 letech ve městě končí a všichni mají své pádné důvody. Že z města zmizí jedinečná zajímavá akce, která zpropagovala město jako nic jiného, to mrzí málo lidí. Opravdu jsou pro místní ty čtyři dny tak zatěžující? Hrozí Slavonicím postturismus?
-------------------------------------
Léto je tradičním obdobím dovolených a cestování. Letní dvojčíslo časopisu A2 nese téma postturismu a přináší zamyšlení nad tím, jak cestujeme a jaký to má dopad na naši planetu i místní komunity. Redakce si klade otázku: Jak cestovat udržitelně, aniž bychom ničili kultury a ekosystémy?
V posledních letech jsme svědky růstu turistického průmyslu, který je pro planetu stejně zatěžující jako těžký průmysl. Mnoho populárních destinací je přetíženo návštěvníky, což vede k protestům místních obyvatel. Jak tedy cestovat, aniž bychom poškodili místní obyvatele a jejich domovy? Tuto otázku rozebírá geograf a kulturolog Paweł Cywiński. Vysvětluje, že ideální postturistická cesta neexistuje, ale je důležité si uvědomit, jakou roli jako turisté hrajeme a jak můžeme cestovat udržitelněji.