Český antikvariát Viléma Trmala

 Předposlední aukce Českého antikvariátu Viléma Trmala

 Proč sdělujeme tyto informace na webu Slavonic?

Řada slavonických určitě dr. Trmala a jeho paní dobře zná, neboť Slavonice jsou pro ně druhým domovem a do svého domu na dolním náměstí jezdí několik desetiletí.

Magazín Hospodářských novin, 5. února 2010

V sobotu odpoledne 6. února bylo možné naposledy vybírat z precizně připraveného katalogu Českého antikvariátu. Třeba Váchalovy dřevoryty, Šímovy kresby nebo Muchovy litografie. Tato firma totiž s aukcemi končí.

Ve sličném "ápětkovém" aukčním katalogu jsou na zítřek připraveny přes čtyři stovky knih, bibliofilií a výtvarných prací na papíře. "Ještě naposled jsem oslovil nejvýznamnější sběratelské rodiny, aby poslední nabídka byla co nejlepší," láká antikvář a zakladatel Českého antikvariátu Vilém Trmal.
V aukci bude mimo jiné cyklus Mystikové a vizionáři od Josefa Váchala z roku 1913, Nezvalova Abeceda s fotomontážemi Karla Teigeho, vydaná u Otty roku 1926, rukopis Čapkovy povídky Obrazoborectví (včetně poznámek sazeče) psané pro Lidové noviny v roce 1936, a nakonec opravdový skvost, Panenky Jaroslava Durycha s patnácti ručně kolorovanými ilustracemi Josefa Šímy vydané v Aventinu roku 1927.

Střídání generací

Podle svých slov chce Vilém Trmal kvůli vážné nemoci zůstat už jen "řadovým sběratelem". To je ale hodně skromně vyjádřeno. Je totiž sběratelem s jednou z nejhodnotnějších knihoven u nás. Teď bude pořizovat její soupis. "Mám touhu podržet ji pro další generace," říká.
Na tehdy ještě hodně "zelený" český aukční trh vstoupil vystudovaný právník Vilém Trmal zjara roku 1993. S podnikáním neměl zkušenosti, zato jako bibliofil nasbíral už od mládí hodně kontaktů. Stýkal se například s historikem umění Miroslavem Lamačem nebo významným bibliofilem Stanislavem Míkou. Elánu měl dost. "A taky iluzí," přiznává dnes. "Když si vzpomenu na svou první aukci, musím se usmívat, kolik tam bylo chyb. Netušil jsem například, jak přesně určovat ceny jiných věcí než knih. Neznal jsem aukční praxi na západě. Ještě že mi v něčem poradil Američan Nicholas Lowry, který tehdy pobýval v Praze. Dnes je šéfem přední aukční firmy Swann Galleries v New Yorku. Ale zase jsem tenkrát mohl nabídnout řadu věcí, které bych už dnes nesehnal, i kdybych se na hlavu postavil."

Začínal totiž v době, kdy odcházela jedna sběratelská generace. "Díky té velké společenské změně staří sběratelé objevili, že jejich poklady mají větší finanční cenu, než mysleli, a tak se jich začali zbavovat. Někteří ale, bohužel, naletěli překupníkům, kteří je od nich kupovali hluboko pod cenou, a pak se na nich v zahraničí obohacovali. Nesl jsem to moc těžce," vzpomíná Vilém Trmal.

Duchovní dobrodružství

V uplynulých letech u něj nakupovali milovníci krásných knih z celého světa. Velmi si považuje toho, že mohl prodávat skvosty ze sbírky prvního předsedy Spolku českých bibliofilů Františka Táborského, kterého nazývá géniem sběratelství. V zítřejší aukci bude deset položek tohoto původu.
Když má říct, co bral za své kariéry obchodníka do rukou s největším rozechvěním, vybaví si třeba "uvolněné, rozevláté" Šímovy ilustrace ke knize Lidé z baru Louise Delluca, vydané v Aventinu v roce 1925.
" Proč sbírám? Je to duchovní dobrodružství," vyznává se Vilém Trmal. "Chce to, abyste k sobě byli poctiví a při pátrání po nových objevech se nebáli překonávat nejrůznější potíže. Ve sbírání nehledám nic jiného než obohacení vlastního vnitřního rozměru." Nedávno začal diktovat své paměti. Nejspíš se budou číst jako dobrodružná literatura.

Antikvářské aukce
Český antikvariát
knihy, grafika
sobota 6. února, 14.00
Praha, hotel Expo
www.trmal.cz

Naďa Klevisová

Magazín Hospodářských novin, 5. února 2010

http://vikend.ihned.cz

JUDr. Vilém Trmal

 Výsledkovou listinu aukce najdete na ZDE

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Graselovy stezky