Žijící paměti aneb Hlasy pamětníků

obrázek - bez názvu

Na webu projektu www.slavonice-zlabings.eu najdete video rozhovory a vzpomínky pamětníků, staré fotografie, spoustu dokumentů a pramenů k historii Slavonicka v první polovině dvacátého století.

Centrum pro budoucnost, o.p.s. spolu s rakouským partnerem Lepschi a občanským sdružením Slavonická renesanční společnost srdečně zvou veřejnost na SETKÁNÍ  v rámci projektu Žijící paměti aneb Hlasy pamětníků, spolufinancovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Fondu malých projektů.  „Smyslem projektu je jednak hledat a zachytit vzpomínky pamětníků na 2. světovou válku a padesátá léta dvacátého století. Stručně řečeno - shromáždit na jednom virtuálním místě nové i stávající informace o projektech a bádání v této oblasti, staré fotografie, nové audio a videozáznamy. Projekt vyvrcholí diskusním setkáním v závěru března.“ říká o projektu pracovník Centra pro budoucnost Tomáš Heczko, hlavní koordinátor projektu.

Pokračování projektu - setkání, na které srdečně zveme se uskuteční v pátek 30. března 2012 v 18 hodin v Institutu Slavonice (stará škola na dolním náměstí - náměstí Míru). Program:

  1. 18:00 Novinky na stránkách www.slavonice-zlabings.eu
  2. 18:10 Představení Městského muzea ve Waidhofenu an der Thaya - Mgr. Sandra Sam
  3. 18:25 Křest knihy "Století. Obrazy dvacátého věku"
  4. 18:30 Přednáška - doc.PhDr. MICHAL STEHLÍK, PhD.
  5. 19:15 Diskuze k tématu
  6. 19:45 Neformální pokračování večera s malým občerstvením

Knížku bude možné zde i zakoupit, možná i další tituly dr. Stehlíka, týkající se Slavonic. Z knížky slova dr. Stehlíka: Místo úvodu i závěru, na vysvětlenou. "Myšlenka na několik podobných textů k fotografiím se původně týkala města Telče. Po několika archivních peripetiích jsem však zůstal u dvacátého století městečka Slavonic a z původně regionálního pohledu se postupně stával čím dál více obecnější pohled na 20. století. A nejde v něm nakonec ani tak o konkrétní dějiny Slavonic. Na konkrétních osudech vystupuje dramatické století v obecných obrazech, tolik podobných mnoha místům našeho území. Jsme totiž možná až příliš zvyklí na dějiny plné státníků, generálů, bitev a mezinárodních smluv. Předchozí stránky jsou ovšem především dějinami lidí, do jejichž životů ony "velké dějiny" často nemilosrdně zasáhly, ale jindy šly jakoby stranou, aniž by proměnily jejich všední den."

SETKÁNÍ, NA KTERÉ SRDEČNĚ ZVEME, SE USKUTEČNÍ V PONDĚLÍ 20. ÚNORA 2012 V 18 HODIN V Institutu Slavonice (stará škola na náměstí Míru 456) s následujícím programem:

  1. 18:00 - krátké představení webu projektu www.slavonice-zlabings.eu.
  2. 18:10 - přednáška historika Davida KOVAŘÍKA -  „Druhý odsun“  -přesídlení obyvatel z hraničního pásma v okolí Slavonic (1951 – 1953). Důležitou kapitolu v poválečném vývoji Slavonic představuje zřízení hraničního pásma ve městě a jeho okolí na počátku 50. let 20. století.
  3. 19,30 hodin – film HABERMANNŮV MLÝN Režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s nejnižšími pudy. 104 min. Přístupno od 12ti let. Drama z války se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi rokem 1938 a 1945. Doba, která oběti přejmenovala na vrahy a následně pro změnu vrahy v oběti. Nejtěžší bylo zůstat stát stranou a být nad věcí. Představení v rámci filmového klubu. Vstupné: 50,-Kč členové klubu, 70,- Kč nečlenové.

Za podpory evropského fondu pro regionální rozvoj Silva Nortica
z fondu malých projektů, zve Centrum pro budoucnost o.p.s. ve spolupráci
se Slavonickou renesanční společností o.s. a rakouským spolkem
Lepschi. / vstupné dobrovolné. 


Tisková zpráva.

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Graselovy stezky
reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.