KOUPACÍ BIOTOP

Pokračování na téma Z. Žampy: Pochopit - přizpůsobit se - využít nových příležitostí.
První veřejný koupací biotop pro veřejnost v ČR vznikl v Kovalovicích.  Dětské brouzdaliště, dřevěná mola a hloubka pro plavce - prostě vše, co má mít pořádné koupaliště, a přesto bez chemie.
"Výborné koupání bez chemie s vyváženým přírodním systémem, který využívá biologické funkce rostlin. Biotop je citlivě zapojen do okolní krajiny. V areálu je možné využít hřiště na plážový volejbal. Je zde umístěno občerstvení s posezením pro 80 návštěvníků.

Součástí areálu je dále restaurace s terasou, zázemí biotopu (převlékárny, hygienická zařízení), hřiště na beach volejbal, minigolf, multifunkční hřiště s umělým povrchem na tenis, basketbal, volejbal, nohejbal, apod.", tak hovoří novinové články o koupališti v Kovalovicích.

PŘÍRODNÍ BIOTOP BANTICE

Starosta obce Okříšky řešil aktualizaci koncepce společenského života a bylo jen dobře, že ho napadla návštěva tehdy druhého biotopu v Banticích u Znojma, kterou ochotně dohodl radní Zdeněk Ryšavý.

Hlavní výhodou je nepoužívání chemie, takže z hygienického hlediska najdete pro komunitní tým cílovou skupinu mezi lékaři, kožními odborníky, zastánci zelené turistiky, milovníky čistého a zdravého města, seniory, ale hlavně mezi maminkami s malými dětmi nebo těmi, kteří vědí, co je to za trápení mít sebemenší ekzém nebo alergii.

V Rakousku nejsou biotopy už dávno žádnou novinkou a obliba takových koupališť stále roste. Jít cestou klasického chemií čištěného koupacího areálu a spolupracovat na rozvoji turistického ruchu právě se sousedním Rakouskem, to by asi bylo jako budovat demokracii a současně za každou demokratickou myšlenku občany zavírat do kriminálu. Hlavně proto, že rakouští občané patří v Evropě k jedněm z nejvíce ekologicky smýšlejících, ale také ekologii vyžadujících. Připravit město o takového turistu by mohl udělat jedině hloupý a nevzdělaný představitel města.

Jak ale biotop funguje? Samozřejmě i zde musí být voda filtrována. Je odsávána hladinovým skimmerem, kde se v koši uchytí hlavně velké nečistoty. Čerpadlo umístěné v šachtě naviguje vodu do filtrační oblasti přes různé filtrační vrstvy. Právě ty jsou domovem různých baktérií, které se živí vším, co rostliny do vody vypustí a obratem okysličují biotop. Více informací by poskytla firma Monika Tichy v. o.s., která oba biotopy i nádherně zasadila za spolupráce stavebních odborníků do krajiny.

Z celkové plochy koupaliště tvoří koupací část 40 - 60 %, filtrační 10 - 20 % a břehová součást biotopu 20 - 30 %. Asi tak nejprve viděl fungování biotopu starosta Josef Kula, než mu ing. Šrubař celý zázrak předvedl a cesta k dotacím Regionálního operačního programu se radním zeširoka otvírala - protože na co jiného by už měla Evropská unie slyšet, když ne na ekologické koupání.

Líbí se Vám biotopy? Chtěli byste mít také takové koupaliště? Máte už dost chlorovaného pachu a rozežraných plavek z koupališť? Staňte se členy komunitního týmu a pojďte s námi do toho! Pojďte utvořit dobrou partu a podílet se na rozvoji města podle Vaší představy! Myslíte si, že už jste staří a Vás se koupaliště netýká? Tak to pojďte udělat pro vnuky a generace, co přijdou po nás!

Lenka Lyalikoff

Proč se mi objevují ty bajty na fotkách, to fakt netuším, už jsem psala administrátorovi :-))))


Wellnes a odpočinek

Jednou blízskou ukázkou jak Rakušané milují návrat k přírodě je nedaleké městečko Drozdovice, kde se již delší dobu těší turisté a návštěvníci zrenovované říční plovárně z přelomu minulého století. Koupání na řece Dyji je doplněno šlapacími bazénky podle Sebastiana Kneippa a samozřejmě nechybí i romantická půjčovna lodiček. Návrat k přírodě ale prožívají po celém Rakousku. Zahraniční turista nestojí o masovou turistiku - tou už je přesycen! Pokud vykročí Slavonice tímto směrem, úspěch a vracející se návštěvníci budou tou správnou vizitkou města.

 

altes Strandbad

kneippbad.jpg

Kneippbad

Říční koupaliště Stiefern

Říční vyhlášené koupaliště v Planku

flussbad_plank

V Garsu je u řeky na plovárně stále plno

badgars

Hollenstein s horskou říční plovárnou

Staré říční koupaliště v Zwettlu

 

ARCHITEKTONICKÝ NÁVRH ŘÍČNÍ PLOVÁRNY V BERLÍNĚ

VIZUALIZACE DOMÁCÍHO BIOTOPU

Biotop v Kovalovicích.
obrázek - Biotop v Kovalovicích.
Biotop v Kovalovicích a jeho zasazení do krajiny.
obrázek - Biotop v Kovalovicích a jeho zasazení do krajiny.
Za plného provozu na biotopu.
obrázek - Za plného provozu na biotopu.
Biotop obec Bantice.
obrázek - Biotop obec Bantice.
Jezírko ke koupání V Rakousku.
obrázek - Jezírko ke koupání V Rakousku.
Další příklad z Rakouska a budování veřejných rekreačních areálů.
obrázek - Další příklad z Rakouska a budování veřejných rekreačních areálů.
Filtrační systém.
obrázek - Filtrační systém.
Biotop v Bohuslavicích u Brna
obrázek - Biotop v Bohuslavicích u Brna

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Graselovy stezky