MAKOVÁ VESNIČKA

MAKOVÁ VESNIČKA
Blíží se doba dovolených, poznávacích zájezdů, rodinných výletů a pro ty, co mají neustále nastražené čmuchací antény po udržitelném rozvoji malých měst a vesniček v pohraničí i doba k okouknutí, jak to prostě dělají jinde. Ráda bych Vám představila vesničku Armschlag ležící asi hodinu auto-jízdy od města Slavonic.

Kvetoucí maková pole v červenci jsou základem mnoha dobrot – knedlíků, plněných taštiček, štrúdlu, nudlí a buchet. Waldviertel leží mezi Dunajem a hranicí České republiky a nese své jméno hlavně kvůli svým všude se rozprostírajícím lesům. Pěstování máku má ve Waldviertelu velkou tradici a prvopočátky se objevují již v době kamenné. Šedý mák z Waldviertelu byl velmi ceněn i na Londýnské burze. A právě tuto regionální plodinu si zvolila vesnička Armschlag jako své turisticky přitažlivé téma.

Co je zde k vidění?

Makový obraz

Na velkém parkovišti uprostřed vesnice můžete obdivovat asi nejdelší obraz na světě – dlouhý 60 m a vysoký 4,50 metry ztvárněný Karlem Moserem.

mohngarten_3_panorama

Maková zahrada

Vznikla v roce 2005 a pracovala na ní celá vesnice za finanční podpory Dolního Rakouska a představitelů radnice, protože jinak by tak náročné dílo za 28 000 € ani nemohlo v obci se 100 obyvateli vzniknout. Mimo 30 druhů máku je zde i mnoho jiných zajímavých rostlin, aby i v jiných měsících návštěvníci uspokojili své smyslové vnímání.

Makový vláček a Maková naučná stezka

Rudi vás proveze Makovým expresem celou vesnicí a také mezi makovými poli. Po okolí vedou turistické stezky a samozřejmě nechybí i naučná MAKOVÁ. Celou vesnici zdobí řezbářské práce a regionální produkty si můžete zakoupit jak v mnoha prodejnách tak i v on-line shopu.

Doporučuji návštěvu v červenci, kdy jsou nabízeny i malířské kurzy v kvetoucích polích a 21.7. Makovou slavnost v krojích a s muzikou, 18. srpna Vandrování s makovým štrúdlem. Celá sklizeň vyvrcholí dožínkami 15. září Makovým jarmarkem.

Tak co říkáte? Že by jsme ten udržitelný rozvoj nezvládli i my? Chce to jen žít více dohromady, nezávidět si a zvolit si ty správné zastupitele na radnici! Volte Ferdy Mravence a zapomeňte na brouky Pytlíky!

http://www.mohndorf.at

Lenka Lyalikoff

 


arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Graselovy stezky
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Ubytování U Berušky