Pochopit - přizpůsobit se - využít nových příležitostí

Koupací biotop SLAVONICE
obrázek - Koupací biotop SLAVONICE

Na svatého Jána v červnu jsem si slíbil vyštrachat na světlo boží skicu KOUPACÍHO BIOTOPU SLAVONICE. A ejhle. Nalezl jsem skicu v měřítku 1:1000. Obrázek jsem maloval v prosinci roku 2009

A ještě jsem zalovil v elektronických šuflících počítače - osvětový článek z léta 2010 je tu:

Premisa: záměr je měřítkem a náklady přizpůsoben velikosti a možnostem města.

PŘÍRODNÍ KOUPACÍ BIOTOP, aneb koupání bez chloru a chemie.

Základem systému je soubor několika nádrží - jedna větší a hluboká na koupání a několik menších (3 až 4) pro regeneraci a čištění vody v uzavřeném systému. Jezírka zaplněná rostlinami, přes které je voda filtrována, jsou uspořádány do kaskády. Tím vzniká provzdušnění a ohřev vody v létě. Čerpadlem je tlačena voda do nejvyššího jezírka a regenerace probíhá dále samospádem. Koupací prostor není určen k chovu ryb a větších živočichů. K přírodě je šetrný a vpravdě ekologický.

Když vyhledáte na internetu Kovalovice u Brna, uvidíte funkční koupaci biotop. Tam ho zbudovali za 5,5 milionu Kč. Náklad na provoz čerpadla byl v roce 2009 (dle sdělení starosty obce) pouze neuvěřitelných 15.000,-Kč. Drobnou údržbu a provoz obstarávali lidé z blízké hospody.

Mnoho vody už proteklo ve Slavonickém potoce. V Kardašově Řečici se nápadu chytli - viz článeček z června 2011. Jako přidanou hodnotu uvádím: když se hlavní nádrž zhotoví promyšleně, v zimě se na ní dá BRUSLIT. A to nám ve Slavonicích také chybí.

21. srpna 2012

bez názvu
obrázek - bez názvu

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Graselovy stezky