Svatý Vavřinec - Den věže. Noc patřila jiným!

Pyromani na hradbách I.
obrázek - Pyromani na hradbách I.
Lejnový autoportrét
obrázek - Lejnový autoportrét

U paty naší ojedinělé a hrdé slavonické městské věže je vytesán latinský nápis, který dokládá slavnostní dokončení stavby na svátek svatého Laurentia (Vavřince) 10. srpna roku 1549. Stavba věže trvala 46 let, započala roku 1503. Tak už je tu s námi naše věž více než půl tisíciletí!

Jako patriotovi mi libě zní první slova a vzdechy vjíždějících cyklistů z úzké ulice kolem rohu hotelu Alfa. Když se rozprostře Dolní náměstí a jedinečné panorama Panského domu, kostela a slavonické věže je slyšet (odposlechnuto): ... nádhera, týý vooe, parrrááda, holky (kucí) koukejte na to!... První setkání s naším sevřeným městečkem je mocné - ostatně i v dobách nesvobody byl dojem na mé kamarády ze Sklepa tak ohromující, že to vše vyústilo BESÍDKOU. A to už je dnes téměř encyklopedické heslo.

Ve velmi ostrém kontrastu je odposlech z Horního náměstí z dnešního rána (12.08.2012): ... takový krásný městečko, takový to tady máte pěkný. ALE TY LIDI! ... a řidič černého auta hledí na vyryté paskvily na jeho kapotě. A vedle další! A ještě jedno černé BMW hosta Besídky! A u brány stojí paní Cejpková a kouká na znetvořený bok svého Citroénu.

Tak si někteří místní troubové a pobudové představují svůj zápis do dějin. (Jistě je hypoteticky možné, že si auta "pražáků" jezdí počmárávat a ničit sami "pražáci".) Pokusím se přidat pod můj dnešní ranní povzdech pár obrázků. Podobná lidská hovádka opakovaně za nocí zapalovala vývěsku na našich obnovených hradbách. Naprostou špicí pak bylo nedávné pomazání jednoduchého textu lidským hovínkem. Možná to byl dokonce autorský projev, neboť smrdutá hromádka, ze které tvůrce namáčel, byla nedaleko. Už jsem text opravoval a obnovoval šetkrát a udělám to i posedmé.

 

To byl Den věže 10. srpna 2012 na Sv. Vavřince, který končil víkendovou Nocí DEBILŮ.

 

PS.: Dle policejní zprávy bylo poškozeno dosud neznámým pachatelem(-li) na Horním náměstí ve Slavonicích v noci z 11. na 12. srpna 2012 celkem 10 osobních automobilů různých značek.

 

 

Pyroman(i) II.
obrázek - Pyroman(i) II.
Lejno II.
obrázek - Lejno II.

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Graselovy stezky
reklama - Ubytování U Berušky