Zasejeme pozítří

 

Vyprázdněná zastupitelská demokracie řízená autokracií.

 

Titulek popisuje úkaz AUTOKRACIE=vlády úředníků, který se vkradl do naší české současnosti. Popíšu dojmy z posledního veřejného zasedání městského zastupitelstva 30. září t.r.: výše zmíněná premisa na jeho průběh úplně sedí.

 

Poslední léta zaužívaný zasedací pořádek v sále odkazuje na tolik úspěšný KINOAUTOMAT, kterým se naše republika proslavila na EXPU v Montrealu ´76. Tam se tehdy promítaly na plátno předtočené střípky příběhu. Diváci si hlasováním vybírali pokračování.

V našem „kinoautomatu“ sedí zastupitelé v aréně společně s diváky. Scénář jim sestavují úředníci a připromítnou znění nejvhodnějšího usnesení. Jak snadné, milý Watsone. Žádné drámo diskuse. Mašinerie jede jako po másle. Mohu však zodpovědně prohlásit, že auditoriu jsou scénky připravovány tak, aby dopadly tím nejsnadnějším a pro zúřadování nejpromazanějším způsobem. Například se jim promítne jen „něco“. Jindy zas se zastupitelé beze slůvka odporu nechávají ukolébávat čtením několikastránkových komentářů, které měli mít jaksi samozřejmě k dispozici vytištěné předem.

Stává se pak obvyklým, že rozhodnutí nejsou nejlepší ku blahu a prospěchu obce a jejích obyvatel, ale vysoustružené ku prospěchu jejich úřednických připravovatelů. Zkrátka se pak dobře papírově zúřadují. A tím těmto AUTOKRATŮM milí zastupitelé nechávají řídící šaltpáku v úřednických rukách.

 

Popíšu příklad z let 2008 -12: v minulém volebním období se podařilo POLITICKOU prací dosáhnout zapsání jedné z problémových křižovatek (u Hotelu Petrik)do tzv. „bílé knihy“ Jihočeského kraje. To znamená, že byla určena k výstavbě a byly na ní peníze. Další zastupitelstvo (to dnes končící) se nechalo opít úředním rohlíkem, který si vynutil toto jednoduché technické a bezpečné řešení křižovatky posvětit „změnou územního plánu“. Ta  jejich úředním mlýnu trvá více než 2 roky - některá změna se táhne i více let. A tak vlastně úředníčci místního a dačického formátu přešaltovali vše k zapomnění.

 

Pozítří jdeme k volbám. Přeji našemu městečku zastupitele, kteří si šaltpáku nenechají vyrazit z rukou a naopak budou úředníčkům dávat úkoly. Úkoly, které vzejdou z výměny názorů a po nalezení nejvhodnějšího řešení pro obec a obyvatele. Je to málo, milý Watsone?

Dáno 8. října 2014 na sv. Diviše

Kdo se těší, že na Diviše zasel, ať se netěší na úrodu!

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Graselovy stezky
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích