50 let Městské památkové rezervace Slavonice a Dny evropského dědictví

obrázek - Foto Slavonic Karla Hrubého

50 let Městské památkové rezervace Slavonice a Dny evropského dědictví

"Město Slavonice bylo 31. srpna 1961 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Při příležitosti tohoto výročí se v městském muzeu v sobotním podvečeru uskutečnilo vystoupení komorního souboru Atlantis collegium. Po hudebním úvodu následovala poutavá přednáška ředitele Národního památkového ústavu Č. Budějovice Petra Pavelce..."(citace z článku L. Karáska z Ozvěn jihozápadní Moravy č....).

Chtěla bych se v následujíccíh řádcích zamyslet, zda takovéto výročí si nezaslouží určité náležitosti: účast zastupitelů na uvedeném programu byla mizivá, myslím si, že je to čest a povinnost účastnit se akcí, které prezentují Slavonice zvláště při takovémto výročí. Možná byli všichni na dovolené, to je potom omlouvá. Snad naši následníci budou více dávat najevo zájem o to, co dělá Slavonicemi perlou mezi renesančními městy v našem regionu. Stačí se zajít podívat k sousedům do rakouského příhraničí. Málokterý z volených zástupců občanů by si dovolil nepřijít na takovouto událost.

Také si myslím, že takovéto výročí by si zasloužilo větší propagaci a pozornost.

Rovněž považuji za velice nestoudné, že Slavonice se nezpojují již několik let do celoevropské akce
Dny evropského dědictví ( European Heritage Days), které proběhly v České republice 10. až 18. září 2011 a které každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Cílem Dnů evropského dědictví je hledání cest ke kořenům naší civilizace. Přispívají ke hledání identity ve stále více se globalizujícím světě a proto se těší stále vzrůstající oblibě a většímu zájmu. Dny evropského dědictví jsou významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí, v Evropě, ve světě, ale ne ve Slavonicích. Přitom letošní národní téma: Památky - tvůrci panoramatu našich měst a městeček - by se na naše krásné město velice hodilo.

Zdeňka Chadimová, Slavonice


arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Graselovy stezky
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Ubytování U Berušky