Železná opona

Hranice niesú korzo...

Motto: "Hranice niesú korzo, aby sa tu volakdo prechádzal!"
Gustáv Husák

60. - 80. léta - zajištění

V polovině 60-tých let bylo přijato rozhodnutí upustit od vysokonapě-ového systému střežení a místo toho vybudovat systém elektronický. Na základě vyhodnocování předchozích pokusů (úspěšných i neúspěšných) o překročení státní hranice, byly stanovovány optimální vzdálenosti ŽTZ od "demarkačky" (státní hranice).

Na vysvětlenou: do té doby (60-70-tá léta) Železná opona celkem věrně kopírovala hranici ve vzdálenosti pár set i méně metrů. V případě zjištění narušení vyrážela pohotovostní hlídka (zpravidla do 1-2 minut) ve směru zjištění narušení a začala pronásledovat narušitele. Někdy měla štěstí, někdy ne. Proto bylo na základě vyhodnocení dob potřebných k doražení na místo narušení signální stěny a doby, za jakou mohl eventuální narušitel překonat vzdálenost v konkrétním místě od signální stěny na státní hranici, rozhodnuto na nepříznivých místech posunout ŽTZ dále do vnitrozemí (je to velmi dobře vidět například u hraničního přechodu do Maehringu v Českém lese, nebo u Plešného jezera, kde konkrétně původní linie ŽTZ vede těsně pod pomníkem A. Stiftera i s dosud neodstraněnými ostnatými dráty a nová linie je na úrovni cesty pro cyklisty vedoucí od Plešného jezera).

Signální stěny byly doplněny systém cest, "ro-áren" tak, aby měla hlídka v případě zjištění narušení šanci dostihnout narušitele ještě před překročením státní hranice. Tento systém "optimalizace" vzdáleností ovšem nemohl být použit u mnoha oblastí na Jižní Moravě, nebo- některé vesnice by se ocitly za dráty (vyjímky ovšem existovaly - konkrétně Maříž u Slavonic, kde byly zátarasy před, i za vesnicí a večer se vnitrozemská brána na silnici zamykala, takže kdo se vracel pozdě v noci např. z hospody, tomu musela hlídka PS otevřít).

Zde musely být zátarasy zesíleny a častěji obsluhovány pochůzkou. Navíc fungovala praxe prověřování osob v pohraničním pásmu, takže do inkriminovaných vesnic a oblastí se člověk bez kontroly - a do těch zvláš- exponovaných bez propustky nedostal.

V tomto období jsou rovněž budována moderní ubytovací zařízení, které nahrazují mnohdy provizorní objekty z dob budování PS (tzv. UBA baráky) a je zaváděna modernější výstroj a výzbroj.

(autor: Martin Berka)

Více informací a kompletní vývoj Železné opony: http://www.lahvista.cz/opona

Kontakt na autora: opona@lahvista.cz

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Graselovy stezky
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích