Zuzana Krajčovičová

Zuzana Krajčovičová - Horní náměstí 538, tel.: 725 440 776

http://www.krajcovicova.cz

Textilní výtvarnice, která žije a tvoří ve Slavonicích, možná symbolicky pokračuje v tradici soukenického řemesla, které bylo v 15. a 16. století ve městě velice významné. I dnes, přesněji řečeno před 6 lety, kdy si Zuzka založila ve městě textilní dílnu, hrálo významnou roli to, že zde mnoho let vychovávalo šikovné šičky střední odborné učiliště oděvní.

Jak Zuzka vnímá a jak na ni působí Slavonice ?

"Práce, ktorou robím, je moje hobby a ve Slavonicích som vežmi spokojená. Priznám se, že mi vobec nevadí, že som v malom meste, pretože mám dost práce. A eště navyše opravujem dom i dielňu. No a napokon mám dvojročného synka, s ktorým je zábava. Už rozpráva a je vežmi milý. Všade okolo je krásna príroda. Je tu väčší pokoj, človek sa predsa len toĺko nenaháňa, nestresuje".

Narodila se v Bratislavě, kde vyrůstala i studovala. Její zájem o umění podporovali oba rodiče, otec Anton Krajčovič byl filmovým architektem a maminka pracovala řadu let ve fotooddělení na Kolibě. "I na štúdium do Prahy po skončení Strednej školy umeleckeho priemyslu som išla na otcov podnet" říká Zuzka. "'Študovala som na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v ateliéri textilného výtvarníctva u profesora Felcmana, a kedže som sa v Čechách vydala, tak som tu aj zostala. Je to už dvadsať rokov".

Textilní výtvarná díla, která za řadu let vytvořila, vystavovala na samostatných i společných výstavách nejen v Čechách a na Slovensku, ale také v Maďarsku, v Německu, ve Španělsku, v Portugalsku, ve Francii a v Izraeli. Její práce najdete ve sbírkách Severočeského muzea v Liberci, na Ministerstvu kultury ČR v Praze i v soukromých sbírkách.

Výstav, sympózií a různých společných akcí si Zuzana Krajčovičová užila dost s textilní skupinou Žararaka, která vznikla těsně po revoluci. Skupina přátel, z nichž každý se věnoval jiné textilní technice, připravovala sympózia na určitá témata a společné výstavy. I když kvůli nedostatku času dnes již společně nevystavují, přesto činorodost a tvořivost, které jsou Zuzce vlastní, jí nedovolují nečinnost a možná i to byl jeden z důvodů, proč je hlavní lektorkou letní textilní dílny Slavonice, jejíž 2 ročníky proběhly v letech 2001 a 2002, vždy na začátku prázdnin.

 říká Zuzka Krajčovičová, jejíž výtvarný rukopis najdete na ubruse či tašce až v Americe.

Rozhovor z roku 2004 - ptala se Zdeňka Chadimová

Jak se vám daří?

 "V podnikání je to lepší než když jsem začínala. Mám v dílně šikovná děvčata, stabilní partu spolupracovníků, zákazníci se sami ozývají a chtějí naše výrobky, takže práce je pořád. V sezóně zajistí dílna práci asi pro 10 lidí, v zimě je jich míň."

 Oceňujete nějaký čin vedení města - pro jeho rozvoj - nebo naopak vás něco zlobí ?

"Hodně mě štve, že z města mizí ístní obchodníci, chybí tu švadlenka, pořádné papírnictví, pořádná zelenina, o službách nemluvě. Myslím si, že by to mělo vedení města zajímat a měli by s tím něco dělat. Taky by mohli podporovat zajímavé projekty, například něco pro malé děti, prima by bylo určitě třeba loutkové divadlo. V každém mázhauzu jsou vietnamští obchodníci a když nechci nebo nemám čas jet někam jinam, musím jít k nim, i když vlastně nechci. Na dolním náměstí jsou už jenom Vietnamci. Chybí výběr. Lidé se bojí začínat s podnikáním, protože mají málo kapitálu, ale myslím si, že město by mohlo najít nějaký způsob podpory místních obchodníků a podnikatelů. Taky mě mrzí, že spousta velkých domů v soukromých rukách je prázdných a nežije, co by s tím ale vedení města mohlo udělat, to nevím."

Můžete prozradit plány na letošní rok?

 "Mám jediný plán: dokončit rekonstrukci domu. V podkroví chceme se synkem bydlet, na pravé straně domu bude obchůdek a kanceláře, na levé dílny. Nechci mít z dílny fabriku, budu ráda, když ji udržím ve stávajících mezích."

 Co si myslíte, že se ve Slavonicích změní po vstupu do EU?

 "To je těžká otázka. Určitě bude do města jezdit více cizinců, třeba se i prodlouží turistická sezóna. Dneska je příliš krátká a pokud podnikatel nemá kapitál nebo více příjmů, nemůže zimu přežít. Ale abych pravdu řekla, vlastně jsem o tom ještě moc nepřemýšlela."

Zuzana Krajčovičová
obrázek - Zuzana Krajčovičová

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Graselovy stezky
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Podnik Města Slavonice
reklama - Ubytování U Berušky