Filmový klub 2024

Vítěz diváckého hlasování na Letní filmové škole vstupuje do kin a Filmový klub Slavonice po delší odmlce zve do kina Institutu Slavonice.

V pondělí 12.února 2024 od 19:30 , promítneme vítěze diváckého hlasování na Letní filmové škole v uherském Hradišti 2023.

Venezuelská režisérka Patricia Ortegová vypráví s lehkostí, vtipem i kapkou provokace příběh sedmdesátileté katoličky Cruz, která celý život žije podle pravidel rigidní španělské společnosti. Denně chodí do kostela, uzavírá své tělo do korzetu, stará se o svého nemluvného manžela, pečuje o vnučku a strachuje se o dceru, která se snaží prosadit ve Vídni jako tanečnice. Stačí ale jeden náhodný klik na internetu a její život nabere úplně nový směr. Pornostránky, které zpočátku zděšeně ukrývá pod polštář, jsou začátkem cesty ke svobodě – těla, emocí, myšlení.

Hlavní roli ve filmu ztvárnila Kiti Mánverová, známá z filmů Pedra Almodóvara. „Potřebovala jsem ženu, která by dokázala omládnout bez make-upu, která by měla velmi široké emocionální spektrum a schopnost vypadat na začátku jen svými gesty a pohyby těla velmi staře a pak, po všem, co se jí stane, omládnout,“ řekla režisérka Patricia Ortegová o obsazení Mánverové. „Zjistila jsem, že je úžasná, protože dokáže být „Almodóvarovým děvčetem“ a zároveň někým úplně jiným. Když se dívám na Mamacruz, velmi si její práce vážím, protože se v tom filmu úplně vydala. Nebála se být citově a fyzicky zranitelná. Mám pocit, že Kiti je duší filmu.“

„Předsudky, očekávání a společenský diktát zná každý z nás a nesmělá a vytrvalá cesta Cruz ke svobodě je tedy univerzálním příběhem, který může oslovit diváky napříč generacemi. Proto tento laskavý, humorný a okouzlující příběh uvádíme do kin se stejnou vášní, jakou objevila naše hrdinka Cruz,“ řekla programová ředitelka Asociace českých filmových klubů Iva Hejlíčková.


Snímek měl světovou premiéru na festivalu v Sundance a sbírá kladná hodnocení od zahraničních i českých kritiků:

„Geniální výkon Kiti Mánverové.“ Cineuropa 

„Hold všem ženám, které se rozhodly vzít osud do svých rukou.“ Variety

„Nádherná studie života, se silným poselstvím, že život se má žít.“ Slashfilm 

„Decentní a laskavý, přesto provokativní a vtipný.“ Martin Mažári, Totalfilm 

„Sexuální probuzení je možné v každém věku: jak inspirativní!“ Irena Hejdová, Deník N

„Mystické vytržení a sexuální extáze jsou jen dvě strany téže mince. (…) Možná na to nechoďte se svou mámou, ale pošlete na to svoji mámu.“ (Kamil Fila) 

Důležité odkazy

České stránky: https://acfk.cz/film/mamacruz/

Oficiální trailer: https://youtu.be/xKybepcoi8o

Materiály: https://bit.ly/mamacruz-materialy

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Graselovy stezky
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Spolek pro park v Maříži