Co s kamiony?

Lidé ve Slavonicích: Stop kamionům!

BLOKÁDY hraničního přechodu Fratres budou pokračovat také tento pátek.

BLOKÁDY hraničního přechodu Fratres budou pokračovat také tento pátek. Autor: Jiří Beneš

21.10.2013 09:21

Slavonice – Kauza kolem průjezdu kamionů renesančním městečkem na hraniční přechod Fratres se táhne již dlouhá léta. Kamiony - často přetížené - dopadne odpor veřejnosti lépe než zprůjezdnění vlakového spojení do Rakouska?

Vozidla, která tudy denně jezdí, zdaleka nedodržují povolenou hmotnost do 3,5 tuny. Běžně tady potkáte i plně naložené kamiony.

Dosavadní způsob řešení se nelíbí lidem ani na jedné straně hranice. Protesty spojené s blokádou přechodu se tady konaly naposledy minulý týden a další se chystají na pátek. Zúčastňuje se jich i iniciátorka petice proti kamionům Martina Havlíčková. „Za tuhle spolupráci jsme rádi. Ta situace je tady stále špatná," podotkla.

Mnohé by podle protestujících vyřešilo zřízení vážního místa, díky kterému by alespoň mohla fungovat kontrola vozidel. V současné době je na přechodu dopravní značka  zakazující průjezd automobilům nad 3,5 tuny. „Jak víme, nedodržují ji ani auta z Rakouska, ani ta česká," upozornil Jiří Beneš z Volby pro Slavonicko, která proti kamionům také bojuje. Slavonicemi tak projíždějí vozidla s hmotností  až 40 tun. „To jsou ty kamiony, které tu nechceme. Ničí silnice, domy, obtěžují občany, ale bohužel 
i zabíjejí," dodal.

Podle místostarosty Slavonic Hynka Blažka se město snaží situaci řešit: „Jednali jsme teď se všemi zúčastněnými a pracujeme na několika opatřeních, která by měla pomoci." Jedním z nich je právě 
i vybudování vážního místa. „Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Původně jsme to chtěli stihnout do podzimu,  ale nejspíš se to podaří až na jaře. Na jedno takové místo však už tip máme," potvrdil.

Vážní místo, které by mohlo alespoň částečně pomoci řešit nepříjemnou dopravní situaci na Slavonicku, by mohlo vzniknout poblíž někdejší celnice. „Stále o tom ale diskutujeme, skutečně to není jen tak," upozornil slavonický místostarosta. Kromě vážního místa se chystají i další dílčí úpravy. Kromě nainstalování měřiče rychlosti a vytvoření dalšího vodorovného značení, by v jednom úseku  dokonce mělo dojít k zúžení vozovky. „Stává se, že tak řidiči přespávají a blokují s kamiony provoz," vysvětlil.

Že se ale musí něco s kamionovou dopravou udělat si myslí i mnozí další. „Pokud potkáte kamion na na cestě do Slavonic je jasné, že ho nepředjedete celou cestu. Nechtějí se uhýbat, silnice je v tak špatném stavu, že se bojí. Nedivím se jim. Když jsem potkala kamion na hrázi Dačického rybníku, myslela jsem si, že jsou to moje poslední chvíle, jak se mu návěs pro špatnou silnici celý vlnil. Jsem pro omezení-zakázání průjezdu. Jsem ráda, že ve Slavonicích nemám děti, s vysokou frekvencí průjezdů kamionů bych se asi bála o jejich život," vyjádřila se Ivana Čaloudová z Dačic.

Podobný názor má i Pavel Pospíchal, který ze Slavonic pochází. „Ať to uzavřou, bude tu zas klid a pohoda."

Podle Eugena Hudáka ze Starého Města pod Landštejnem by mnohé vyřešila i úprava komunikací. „Udělat pořádně široké silnice, protože kamiony bohužel jezdí po silnicích z dob totalitního režimu, které po otevření hraníc nesplňují požadavky provozu."

Petra Jouzová, Jindřichohradecký deník 21. 10. 2013

Autor: Redakce

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Graselovy stezky