Jak se žije ve Slavonicích

 

JAK SE ŽIJE VE SLAVONICÍCH

Dnes ráno ve čtyři hodiny mě probudil projíždějící kamion. Snažil jsem se ještě usnout, ale protože jezdily další, už se mi usnout nepodařilo. V sedm hodin zazvonil budík a já tak měl tři hodiny čas na přemýšlení.

Náš domek je postaven na hlavní spojnici Nová Bystřice " Dačice, vedle bývalé ubytovny Pekoro. Místní obyvatelé nás znají též jako SPORT U ČÁPŮ.


Když jsme tento dům kupovali, měl narušenou statiku a nad levým oknem ve štítě byla prasklina. Jedná se o starý dům, samozřejmě nemá žádné pořádné základy. Museli jsme na doporučení stavebního dozoru štít zbourat, udělat nové základy a štít vystavět znovu. K narušení starého štítu došlo při špatné opravě vozovky u napojení odpadu do kanalizace. Při projetí větších aut nebo aut s přívěsem dojde k otřesu. Tím nám i po přestavbě stále rezonují okna. Někdo namítne, že si mám koupit lepší okna, ale to neřeší to, oč tu běží. Byl jsem se podívat u souseda naproti v domě (jde o dům č. 144), který je v tak špatném stavu, že kdyby šikovný nový majitel vše nepodpíral a domek nezajistil, už by asi spadl. Ptám se, kdo bude platit za škody vzniklé nadměrnou kamionovou dopravou? Podél silnice je domů mnohem víc. A ne každý má na nová dobře těsnící okna a na případné opravy škod. Nemám nic proti dřevařům, kteří jak doufám, vozí práci pro slavonické občany, ale ty kamiony jsou opravdu nutné?

Nevím, jaký měl pan starosta záměr a jaký kapitál můžou přinést kamiony do kasy našeho města. Podíváme-li se na jiné hraniční přechody v naší republice, vidíme u silnic postávat spoře oděné prostitutky, ale ty daně neplatí. Ani dealeři drog, kteří kupují od kamioňáků drogy, a pak je našim dětem zkouší prodat, také daně neplatí. A tak si myslím, že by zástupci města měli spíše preferovat nás slušné lidi, kteří daně platíme. Ve Slavonicích není moc pracovních příležitostí, a tak se část z nás živí pomocí turistického ruchu. Jsme závislí na cyklistech a turistech, kteří Slavonice vyhledávají pro čistý vzduch, klid a čisté prostředí s panenskou přírodou. Neberte nám práci!

Nedávno jsem poslouchal zajímavou relaci v rádiu. Jednalo se o Pardubice a o tom, jaký mají problém s kamionovou dopravou. Tamní politické strany si daly jako hlavní bod do volebního programu závazek, že se kamionů zbaví, přestože to bude stát hodně peněz. I já se chystám k volbám, a tak doufám, že mi při rozhodování pomůže stejný předvolební slib o zrušení kamionové trasy přes moje rodné město. Protože jak říkal náš pan starosta, je to jen na zkoušku. Já už si to zkusil a mě už to jako ukázka stačilo. Vím, že každý dělá chyby, ale správní chlapi si to přiznají a věc napraví.


Děkuji za váš vzácný čas.


Petr Kaplan, otec dvou dětí, který, když jdou ven, jim pokaždé připomíná, ať se rozhlédnou, až půjdou přes přechod. Rok 2010.

 

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Graselovy stezky
reklama - Ubytování U Berušky