Spolek Mařížský park

SPOLEK PRO PARK V MAŘÍŽI - jeho cílem je:

Ochrana přírody a krajiny Slavonicka, především oblasti Mařížského parku, zachování jeho historické a kulturní hodnoty v krajině.

Rozvoj veřejného prostoru v Mařížském parku v souladu s udržitelným rozvojem krajiny a přírody.

Naplňování zásad a prezentace výsledků dosažených v rámci programu „Mařížský park“, jehož náplní je realizace jednotlivých projektů a aktivity směřující k záchraně, ochraně a rozvoji zámeckého parku v Maříži.

Na webu spolku je i stručná historie původního zámeckého parku.

Web spolku

Původní zámecký park

První zmínka o obci Maříž je z roku 1372, kdy tehdejší tvrz byla v lénu bratří Oldřicha a Jaška z Olešné.Od roku 1494 do roku 1601 jsou majiteli páni z Řečice, kteří měli ve znaku modrou pětilistou růži.Po roce 1717 dochází k přestavbě tvrze na zámek Matyášem Butzem z Rolsberka. Pravděpodobně první systematická výsadba v zámeckém parku započala na počátku druhé poloviny 18. století. Po roce 1945 dochází k postupnému úpadku celého parku včetně zámku.Traduje se, že zámek byl pro potřeby filmu odstřelen v polovině 70. let minulého století. Od té doby je zde pouze jeho torzo. Zámeckému parku nebyla 60 let věnována prakticky žádná péče a naopak byl devastován příležitostnou těžbou dřeva, proto v roce 2007 vznikla iniciativa obyvatel Slavonic za záchranu parku a torza zámku.
obrázek - Foto - archiv M. Havlíčková

„Maříž – Paříž“

V rámci VIII. ročníku Hraničního festivalu Vás srdečně zveme v sobotu 28. 9. 2019 od 10:00 do 12:00 do Mařížského parku. Program pro Vás: • Francouzské písně Annabelle Farové, křest publikace „Zelené cesty – Mařížský park“ a káva, malé občerstvení a příjemné chvíle v Mařížském parku. • Informace o projektu „Mařížský park – cesta, stromy a voda“. VIII. ročník Hraničního festivalu podporuje Jihčeský krajský úřad v rámci podpory kultury a město Slavonice. Projekt „Mařížský park – cesta, stromy a voda“ vznikl díky podpoře z grantového programu Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika. Aktuální informace o projektu naleznete na www.mariz-park.cz „Mařížský park – cesta, stromy a voda“

V rámci VIII. ročníku Hraničního festivalu Vás srdečně zveme v sobotu 19. 10. 2019 do Mařížského parku. Začátek v 9:00 hodin. Na programu bude sázení stromů u cesty do Maříže, povídání s ornitologem Zdeňkem Vermouzkem, křest CD pro Mařížský park a podzimní hřejivé občerstvení v parku. Předpokládané ukončení v 11:00. VIII. ročník Hraničního festivalu podporuje Jihočeský krajský úřad v rámci podpory kultury a Město Slavonice. Projekt „Mařížský park – cesta, stromy a voda“ vznikl díky podpoře z grantového programu Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika.

Aktuální informace o projektu naleznete na www.mariz-park.cz

M. Havlíčková

 


arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Graselovy stezky
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Ubytování U Berušky