Pozoruhodnosti ve Slavonicích

Zajímavost je? - to, co je hodno zájmu, to, co je z nejrůznějších důvodů pozoruhodné, neobvyklé, zajímavé, to, co vybočuje z šedi všedních dní, to, co nedělají všichni lidé, ale jen někteří, to, co je staré nebo co bývalo a co není všude, to, co dotváří atmosféru kraje, v němž žijeme nebo který chceme poznat při návštěvě. To, co by se nemělo ztratit v pádění času, co by se mělo uchovat ii pro budoucí generace, aby se jim lépe hledaly a zapouštěly kořeny v místě, kterému říkáme tím teplým slovem: domov.

Nabízíme Vám proto postupné seznamování se se zajímavostmi našeho regionu. Doufáme, že naplní obsah slova v záhlaví, že budou zajímavé i pro Vás a přispějí k důvěrnějšímu seznámení se: se zdejšími lidmi, místy, událostmi, památkami, zkrátka životem.

Velkou atrakcí Slavonic je veřejně přístupná městská věž. Pohled z ptačí perspektivy na historické jádro města je nejen velmi emotivní, ale přispěje k pochopení vývoje města a jeho hodnoty.

Rozhodně byste si neměli nechat ujít galerii a ateliér sochaře a řezbáře Jiřího Netíka na Horním náměstí 514. Rozsáhlá instalace významného vyzrálého díla vás jistě zaujme. V domě jsou pořádány i řezbářské kurzy.

Dámám doporučujií návštěvu textilního atelieru Zuzany Krajčovičové na Horním náměstí.

Naproti tomu pánové určitě nevynechají návštěvu sklepovské Besídky, galerie a lokálu s jedinečnou atmosférou, i když pivo...

Pro silné povahy doporučujeme návštěvu slavonického podzemí. Středověký odvodňovací systém, de facto kanály, má působivou a zvláštní atmosféru. Město Slavonice financovalo v letech 1994 - 2002 obnovu jeho původní funkce. Přístup do podzemí zajišťuje f. Stavební huť Slavonice (tel: 0332 493 805).

Velkou atrakcí Slavonic se stala "Keramická dílna Maříž" předčasně zesnulého akademického malíře Kryštofa Trubáčka v Nádražní ulici 559 (tel: 0332-493 511). Zde si můžete nejen koupit autorskou keramiku, ale i namalovat svůj hrníček. Otevřeno je denně od 8 do 20 hodin. Další informace na http://www.aokmariz.cz

Podobnou atrakcí je i mařížská keramická dílna pana Boháče. Ta má svoje rozsáhlé stránky http://www.mariz.cz.

V Maříži, malé vesničce, správně patřící ke Slavonicim a totalitním režimem odsouzené k likvidaci, která se naštěstí nepodařila, žije od devadesátých let svérázná umělecká komunita. Můžete zde navštívit dvě keramické dílny a také pravděpodobně nejmladší muzeum tohoto druhu. Muzeum Maříž je v létě otevřeno každý víkend od 10 do 17 hodin (tel: 0332-493 032).

Zajímavostí, kterou byste neměli přehlédnout je "Muzeum Humanum" v nedaleké rakouské osadě Fratres č. 11 (cca. 2 km). Je přístupné vždy od 1. května do 31. října po telefonické domluvě (0043 2843 2874, 0043 2843 3218).

Milou kuriozitou je sbírka samorostů místního lesníka p. Tůmy. Nepřehlédnete ji, když pojedete ze Slavonic směrem na Stálkov.

arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Graselovy stezky
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Ubytování U Berušky