Přehrada v Dolním Bolíkově?

obrázek - Bolíkovský potok je pstruhový potok

Nádrž by zaplavila čističku

Podle dlouhodobého plánu ministerstva zemědělství, který byl nedávno zveřejněný, by se mělo na jihu Čech vybudovat sedm nových přehrad, z toho dvě na Jindřichohradecku. Měly by sloužit jako zásobárny vody v krajině. Bylo dřív vejce nebo slepice? I tak by se dala charakterizovat situace okolo jedné z uvažovaných vodních nádrží s názvem DOLNÍ BOLÍKOV, která by se dotkla okrajově částí území obcí Cizkrajov,Dačice, Peč a také Českého Rudolce.

Právě zde by ale podle rudoleckého starosty Antonína Doležala voda uvažované nádrže zatopila čistírnu odpadních vod. "Podle plánů by přehrada měla začínat v údolí Bolíkovského potoka, tedy za Českým Rudolcem ve směru na Dačice. Voda by ještě zatopila i část silnice na Dačice a Novou Ves. Podali jsme kvůli naší čističce již stížnost," říká Doležal. Doplňuje, že se jedná o starý záměr a oprášily se plány z doby, kdy Rudolec čističku ještě neměl. "Zatopená silnice by asi šla nějak přemostit, ale přesunout čističku jinam prostě nejde a pro naši obec je velice důležitá," doplňuje.

Uvažovaná vodní nádrž Dolní Bolíkov, která by podle plánů ministerstva zemědělství měla patřit v budoucnu k rezervoárům vody v krajině, by se vedle Českého Rudolce měla dotknout také obcí Cizkrajov, Peč a Dačice. Jak se ale starostové shodují, realizace záměru by zřejmě dočkala až příští generace. podle starosty Cizkrajova Víta krušiny by se samotného zastavěného intravilánu obce vodní nádrž týkat neměla. Voda by zatopila území lesů. "Máme informace, že plán na přehrady vznikl již za totality a nyní je oprášený. Realizace by se v podstatě dočkala zřejmě až další generace. A stejně to bude otázka peněz a myslím si, že stát má momentálně jiné problémy," uvedl.

Plány jsou zhruba ze 70. let, přičemž druhou uvažovanou lokalitou je Bednárec.
Lenka Novotná, Jindřichohradecký deník, neděle 6.11.2011, číslo: 259, s.1-2.


arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Graselovy stezky
reklama - Ubytování U Berušky
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích