Dům Besídka

obrázek - Besídka

Hotel Ubytování Restaurace BESÍDKA

„Besídka„ je místem setkání, restaurací, hotelem vyhřezávajícím až do nově otevřeného hostelu „Modrá hvězda" v sousedním propojeném domě, ale i keramickou a textilní dílnou, kde můžete malovat hrnečky nebo tisknout trička.

Tento dům koupilo 27.6. 1988 sedm statečných z divadla Sklep a Manželka národů, totalita byla tou dobou tak hluboká, že si neviděli na špičku nosu a nejdál byli v kredenci.

Citát z dob kdy „Besídka" byla jen divadelně literární formou, než se zhmotnila do podoby domu s restaurací a barem coby hlavou, břišní kuchyní a jaterně-ledvinovým sklepem a srdcem v renesančním sále, který není vůbec renesanční.

Minulost:

Patnáct let neobývaný dům prodali dědicové původní majitelky (jedné z mála poválečně "neodsunutých"), paní Zimmerové, sedmi statečným z divadla Sklep a manželce národů- Geně. To se psal rok 1988 a tak praví legenda. Překotné a hektické budování v prvním porevolučním roce 1990 dalo vzniknout i novému názvu: BESÍDKA.

V červnu toho roku devadesát na konci minulého století byl rozsvícený besídkovský modročervenobílý neon velkou mucholapkou: divoká hospoda-bar-galerie-kavárna přitahovala první mařížské osadníky, evropské kumštýře i místní pijáky lahváčů. Na rudé zažrané kůrovce naopak působila jako kadidlo na čerty.

Současnost: žízniví a hladoví letní turisté a bicyklisti se mísí s poučenými obdivovateli sklepovské poetiky. V hospodě je nával a nátřesk. Nezbývá čas polaskat se s komínem, který nám tu po sobě vysochal Kryštof Trubáček, málokdo si všimne zeleného mamuta EVROPY, bojujícího se srpem a kladivem na SPOLEČNÉM EVROPSKÉM BARU.

Pak přijde podzim a zima. V té přirozené střídě času jsou chvilky, kdy se v teple za komínem klábosí a vzpomíná. A nebo se taky řádí, tančí a "hraje na pásky". S jarem a létem znovu dokola a tak pořád dál...

Nevíme, co se honilo v hlavě paní Zimmerové, když se z bývalého kožešnictví zrušením soukromníků po roce 1948 - stal sklad brambor. Určitě věřila, že to je jen na chvíli. A vida - soukromníci jsou tady a ze skladu brambor jest "divoká" BESÍDKA. Z.Ž.

Jádro domu vzniklo patrně již ve 14. století. V době rozkvětu města v 16. století byl dům přestavěn ve stylu benátské renesance a čelní fasáda dostala roku 1547 sgrafitovou výzdobu. Tento letopočet řadí fasádu k nejstarším sgrafitovým fasádám v Čechách. Jenom v Praze najdete sgrafita o pouhý jeden rok starší. Všechny výjevy na fasádě jsou inspirovány Starým zákonem.


arrow_back arrow_upwards

Reklama

reklama - Graselovy stezky
reklama - Spolek pro park v Maříži
reklama - Stavební huť Slavonice, spol. s .r.o.
reklama - Apartmány pod věží - stylové a luxusní apartmány ve Slavonicích
reklama - Ubytování U Berušky