20. stol. má ve Slavonicích dvě muzea

obrázek - Městské muzeum

Pohnutý osud Slavonic do leporela složený

Pohnutý osud města ve dvacátém století mapuje stálá expozice slavonického Městského muzea, která je v muzeu od roku 2008. Expozici slavnostně otevřeli za účasti ministra kultury Václava Jehličky. Zahájení předcházela přednáška historika a děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michaela Stehlíka, který také napsal text k expozici.

Historie města a regionu ve dvacátém století se představuje převážně formou rozloženého leporela. To obsahuje nejen text, ale i dobové fotografie či malby na zdi. Autorem expozice je architekt Vlastimil Vagaday.

Slavonicemi prošlo dvacáté století se vším všudy. Původně ve městě žila německá buržoazie a vzkvétal zde textilní průmysl, za první světové války řada slavonických mužů odešla bojovat do Haliče. Ve čtyřicátých letech město zažilo odsuny Židů, v padesátých letech Němců. Tyto a mnohé další události novodobé historie naplnily slavonický kraj zvláštním geniem loci.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/pohnuty-osud-slavonic-do-leporela-slozeny-f2g-/vytvarne-umeni.aspx?c=A080526_174749_vytvarneum_kot

 


obrázek - Muzeum dvacátého století

Muzeum najdete na kraji ulice J. Žižky. Jeho autorem je pan Jiří Duchoň, nadšený fanda a milovník vojenské historie a provozovatel Pevnostního areálu Slavonice - Muzea čs. opevnění 1936 -1938.

Všechny informace najdete na http://www.slavonicebunkry.cz/zpět nahoru